Stowarzyszenie Chrześcijańskich Dzieł Wychowania

Wspieramy szkoły w Albanii

W dniach 14-20 lutego realizowaliśmy projekt wspierania katolickich szkół w Albanii. Odwiedziliśmy prowadzone przez siostry przedszkole we Vlorze, na południu Albanii (na zdjęciu), oraz prowadziliśmy szkolenie dla dyrektorów szkół w portowym mieście Durres. W trzydniowym kursie na temat misji szkoły uczestniczyło 35 osób przybyłych z różnych regionów Albanii.

Siostra Teuta Buka i Pani Mirela Dautaj z Sekretariatu ds. Szkolnictwa przy Episkopacie Albanii odwiedziły wraz z ojcem Wojciechem Żmudzińskim SJ katolickie przedszkole w południowoalbańskiej Vlorze zarządzane przez Siostrę Bardhe Gjini. W liczącym ponad 120 000 mieszkańców mieście jest tylko dwóch księży (biskub i ojciec werbista). Siostry zakonne prowadzą przedszkole dla ponad 120 dzieci, w większości z rodzin pochodzenia muzułmańskiego.

W dniach 17-20 lutego w Durres trwał trzydniowy kurs dla dyrektorów szkół. Uczestniczyło w nim 35 osób, które kierują szkołami katolickimi i przedszkolami w różnych miastach Alabanii. Uczestnicy pracowali nad misją szkoły oraz analizowali trudne sytuacje, jakie mają miejsce w pracy dyrektora. Zajęcia prowadził Wojciech Żmudziński SJ, a kurs jest dofinansowany przez Episkopat USA oraz Fundację Renovabis.

Zobacz galerię zdjęć